First Price mørk sjokolade
Sist oppdatert · Redaksjonen i mørksjokolade.com
Om First Price
First Price er ikke et tradisjonelt sjokolademerke med egen historie og identitet, men NorgesGruppens lavpris-egenmerke (private label). Merket dekker et bredt spekter av dagligvarer, fra tørrvarer til frukt og drikke, og sjokolade er bare en liten del av et mye større sortiment bygget rundt ett prinsipp: lavest mulig pris.
Produktene selges gjennom NorgesGruppens butikkjeder, blant annet Kiwi, Meny, Spar, Joker og Nærbutikken. Det gjør First Price til et av de mest tilgjengelige merkene i norske dagligvarehyller, selv om det ikke har den samme gjenkjennelsen eller markedsføringen som etablerte sjokolademerker.
First Price sitt mørke sortiment
First Price Mørk 70 % er hovedproduktet i det mørke segmentet, med 70 prosent kakaoinnhold. Det er samme kakaonivå som de fleste andre vanlige 70 %-sjokolader på det norske markedet holder seg til, og gir en tydelig, men ikke ekstrem bitterhet.
Sortimentet er begrenset og fokusert. Der etablerte merkevarer ofte bygger ut med flere varianter, smakstilsetninger og spesialutgaver, holder First Price seg til et enkelt kjerneprodukt. Dette er typisk for egenmerkevarer generelt, som prioriterer effektiv produksjon og lav pris fremfor bredde i sortimentet.
Sammenlignet med de sunneste sjokoladealternativene på markedet ligger First Price Mørk 70 % på linje med andre 70 %-sjokolader når det gjelder kakaoinnhold, men noe bak på sukkerinnhold. Grunnleggende spørsmål om kaloriinnhold i mørk sjokolade er nærmere forklart i vår gjennomgang av kalorier i mørk sjokolade.
Næringsinnhold
| Produkt | Kakaoprosent | Sukker per 100 g | Ca.-pris per 100 g |
|---|---|---|---|
| First Price Mørk 70 % | 70 % | ca. 27-31 g | 15-20 kr |
Tallene er tilnærmede gjennomsnitt og kan variere noe mellom produksjonspartier. Sukkerinnholdet på 27-31 gram per 100 gram plasserer First Price i den høyere enden blant 70 %-sjokolader, men fortsatt innenfor det som er normalt for kategorien — en gitt kakaoprosent legger klare rammer for hvor mye sukker som kan være igjen i resepten.
Prisen på 15-20 kroner per 100 gram (veiledende, juni 2026) gjør First Price til et av de aller rimeligste alternativene i hele det norske markedet for mørk sjokolade. Til sammenligning koster de fleste merkevareprodukter i samme kakaoprosent gjerne det dobbelte eller mer per 100 gram, uten at kakaoinnholdet eller de grunnleggende næringsverdiene nødvendigvis skiller seg vesentlig.
Er First Price mørk sjokolade sunt?
First Price Mørk 70 % er verken bedre eller dårligere enn andre 70 %-sjokolader når det gjelder de mest grunnleggende næringsverdiene. Kakaoprosenten er den samme, og kaloriinnholdet ligger typisk på linje med sammenlignbare produkter, siden dette i stor grad følger av kakao- og fettinnholdet snarere enn av merkevaren.
Der First Price skiller seg noe ut, er på sukkerinnhold, som ligger i den høyere enden av det som er vanlig for 70 %-sjokolader. Dette er ikke unikt for First Price alene, men det er verdt å merke seg for de som er spesielt opptatt av å holde sukkerinntaket lavt innenfor samme kakaoprosent.
Studier tyder på at flavonoider i kakao kan ha en gunstig sammenheng med blant annet blodkar-funksjon, men dette gjelder mørk sjokolade som kategori og er ikke noe som er spesifikt dokumentert for First Price. Slike funn er uansett ingen grunn til å spise store mengder, uavhengig av hvilket merke det gjelder.
Smaksmessig er First Price Mørk 70 % laget for lav pris og bred tilgjengelighet, ikke for smakskompleksitet. Profilen er enklere og mer nøytral enn hos merkevareprodukter som Freia eller Nidar, uten distinkte smaksnoter eller den samme dybden man gjerne finner hos spesialiserte eller opprinnelsessporede sjokolader. Dette er en naturlig konsekvens av at egenmerkevarer prioriterer kostnadseffektiv produksjon fremfor smaksutvikling.
Det som taler klart for First Price, er prisen. For forbrukere som primært vil ha mørk sjokolade med 70 prosent kakao til lavest mulig kostnad, uten å bry seg nevneverdig om finesser i smaken, dekker First Price behovet like godt som langt dyrere alternativer på de fleste målbare punkter.
I redaksjonens samlede vurdering på /sammenlign havner First Price Mørk 70 % på 2,5 av 5 poeng — en vurdering som i stor grad reflekterer den enklere smaksprofilen og noe høyere sukkerinnhold enn gjennomsnittet, ikke grunnleggende svakheter i selve produktet.
Konklusjon
First Price Mørk 70 % er et fornuftig valg for de som først og fremst prioriterer pris fremfor smaksopplevelse. Med samme kakaoprosent og en i hovedsak sammenlignbar ernæringsprofil som langt dyrere merker, men til en brøkdel av prisen, dekker det et reelt behov i det norske markedet. De som leter etter mer kompleks smak eller sporbar opprinnelse, bør se mot mer spesialiserte merker, men som et rimelig hverdagsalternativ gjør First Price jobben sin.
Ofte stilte spørsmål
Hva er First Price mørk sjokolade?
First Price er NorgesGruppens lavpris-egenmerke, og selges i kjeder som Kiwi, Meny, Spar og Joker. First Price Mørk 70 % er merkets mørke sjokoladevariant, med 70 prosent kakaoinnhold og en enklere, mer nøytral smaksprofil enn merkevareprodukter.
Hvor mye sukker inneholder First Price Mørk 70 %?
First Price Mørk 70 % inneholder typisk 27-31 gram sukker per 100 gram, avhengig av produksjonsparti. Dette er i den høyere enden sammenlignet med andre 70 %-sjokolader, men innenfor det som er vanlig for kategorien.
Hvorfor er First Price mørk sjokolade så billig?
First Price er en egenmerkevare, noe som betyr at NorgesGruppen kutter kostnader knyttet til merkevarebygging, markedsføring og emballasjedesign sammenlignet med kjente varemerker. Selve produksjonen følger de samme grunnleggende reglene for kakaoinnhold som andre 70 %-sjokolader.
Er First Price mørk sjokolade like sunn som dyrere merker?
I det store og hele har First Price Mørk 70 % samme grunnleggende ernæringsprofil som andre 70 %-sjokolader, siden kakaoprosenten legger klare føringer for både kaloriinnhold og sukkermengde. Forskjellen ligger hovedsakelig i smakskompleksitet, ikke i grunnleggende næringsverdier.
Hvor kan jeg kjøpe First Price mørk sjokolade?
First Price selges i alle butikkjeder som inngår i NorgesGruppen, blant annet Kiwi, Meny, Spar, Joker og Nærbutikken. Prisen ligger typisk på 15-20 kroner per 100 gram (veiledende, juni 2026), blant de aller rimeligste i det norske markedet.